Úloha vlády v ekonomice

Title Alternative:Function of government in economics
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
After the introduction, the Diploma Thesis describes the problems of the economic policy. The next part characterizes basic macro-economic indicators based on the economic theory. The third part analyses the monetary policy. The fourth part describes the problems of public finances. The last two parts represent the reform of the public finances. The aim of the Thesis is to present the summary of main czech economic´s problems.
Diplomová práce se po úvodu zabývá problematikou hospodářské politiky. Dále jsou charakterizovány základní makroekonomické ukazatele z pohledu ekonomické teorie. Třetí část se věnuje analýze měnové politiky a jednotlivým modelům jejího řízení. Čtvrtá kapitola je věnována problematice veřejných financí, je zde popsán stav české ekonomiky z pohledu skupiny OECD. Pátá a následně šestá část se zaměřuje na reformu veřejných financí. Cílem práce je přinést přehled o stavu české ekonomiky a zároveň ukázat na hlavní problémy, se kterými se v současné době potýká.
Description
katedra: KEK; přílohy: 1 CD; rozsah: 64 s.
Subject(s)
economic policy, unemployment, inflation, gross domestic product, balance of payment, central bank, monetary policy, reform, hospodářská politika, nezaměstnanost, inflace, hrubý domácí produkt, platební bilance, centrální banka, měnová politika, reforma
Citation
ISSN
ISBN