Možnosti využití dilatometrie k tvorbě klasických a In-Situ svářečských ARA diagramů

Abstract
V bakalářské práci je naznačen proces, který se skrývá za tvorbou diagramů anizotermického rozpadu austenitu (dále jen ARA diagramů), a také jeho modifikace pro svařování, In-situ ARA diagramů. V teoretické části je nejprve proveden rozbor vzniku jednotlivých strukturních fází v ocelích, realizovaný za pomoci rovnovážných diagramů. Dále jsou popsány dynamické děje, u kterých dochází k nerovnoměrným změnám struktury, popsané pomocí nerovnovážných diagramů IRA, ARA a In-situ ARA diagramů. Pozornost je věnována metodám, bez kterých by diagramy vzniknout nemohly. V první řadě je to dilatometrie, dále metalografické a mikroskopické vyhodnocení vzorků a metoda měření tvrdosti.Praktická část práce je věnována experimentálním měřením na přístroji DIL 805L, za účelem získání dilatometrických křivek a stanovení transformačních teplot pro tvorbu ARA a In-situ ARA diagramů. Rozdíl v měřeních byl především při použití ochlazovacích křivek, kdy pro klasické ARA diagramy se používají ochlazovací křivky s konstantní rychlostí ochlazování a u In-situ ARA diagramů je použit teplotní cyklus odpovídající reálnému svařovacímu cyklu definovanému parametrem t8/5.
This thesis outlines the process of creation of continuous cooling transformation diagrams of austenite (the CCT diagrams) and its modification for welding, In-situ CCT diagrams. The theoretical part includes the analysis of the formation of individual structural phases in steels, carried out using equilibrium diagrams. Furthermore, dynamic processes with unevenly changes in structures are described, using non-equilibrium TTT diagrams, CCT and In-situ CCT diagrams. Attention is paid to methods without which diagrams could not be created, covering dilatometry, metallographic and microscopic evaluation of samples and hardness test method.The practical part of the work is devoted to experimental measurements using the instrument DIL 805L, in order to obtain dilatometric curves and determine the transformation temperatures for the creation of CCT and In-situ CCT diagrams. The difference in measurements was apparent mainly when using cooling curves, where cooling curves with a constant cooling rate are used for classical CCT diagrams and a temperature cycle corresponding to the real welding cycle defined by parameter t8/5 is used for In-situ CCT diagrams.
Description
Subject(s)
Dilatometrie, transformační teploty, nerovnovážné diagramy, dilatometr DIL 805L, ocel S960 MC, Dilatometry, transformation temperatures, non-equilibrium diagrams, dilatometer DIL 805L, steel S960MC
Citation
ISSN
ISBN
Collections