Aplikace laseru u prototypu CNC stroje

Title Alternative:Aplication of laser at a prototype of CNC machine
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
In this diploma is explained the principle of laser and there is described its most common used types. Reader can also find some named laser machinery, which is made and comparison of its propriety use for laser describing, micro cutting and cutting. The information about laser cutting is summarized here. Then, according to the initial requirements the most suitable laser equipment is chosen. A proposal of needed modifications is also introduced here so that it would be possible to carry out cutting tests. There is also part about safety at laser workplace included.
V této diplomové práci je vysvětlen princip laseru a jsou zde popsány jeho nejčastěji používané typy. Dále zde čtenář nalezne vyjmenovaná některá vyráběná laserová zařízení a porovnání jejich vhodnosti použití pro laserové popisování, gravírování a řezání. Jsou zde také shrnuty informace z oblasti laserového obrábění. Poté je dle počátečních požadavků vybráno nejvhodnější laserové zařízení a je zde také uveden návrh potřebných úprav na CNC stroji tak, aby bylo možné provést testovací řezy. Je zde i kapitola věnovaná bezpečnosti práce na laserovém pracovišti.
Description
katedra: KVS; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 69 s. (76 000 znaků)
Subject(s)
laser, cnc, laser describing, laser micro cutting, laser cutting, laser machine, laser, cnc, laserové popisování, laserové gravírování, řezání, laserem, laserová zařízení
Citation
ISSN
ISBN
Collections