Analýza procesu výroby modelů nových výrobků ve firmě Preciosa Jablonec n. N.

Title Alternative:Process analysis of new product's models manufacturing in Preciosa Jablonec n. N.
Loading...
Thumbnail Image
Date
2009
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The work deals with the possibilities of making prototypes that would be most ready to move parts of the cut crystal from Preciosa s.r.o. The aim of this work is to find the best RP technology, which would be able to fulfill the requirements asked. In the case of 5 axis working and try to optimize the production of samples of transparent plastic. The result is a series of manufactured samples, overview of pricing calculations, and time data associated with the production.
Práce se zabývá možnostmi zhotovení prototypů, které by se nejvíce přibližovaly hotovým dílům z broušeného křišťálu od firmy Preciosa s.r.o. Cílem této práce je najít nejlepší technologii RP, která by byla schopna splnit kladené požadavky. V případě 5 osého obrábění optimalizovat a vyzkoušet výrobu vzorků z transparentní plastické hmoty. Výsledkem je řada vyrobených vzorků, přehled cenových kalkulací a také časové údaje spojené s výrobou.
Description
katedra: KVS; přílohy: CD ROM; rozsah: 60 s
Subject(s)
rapid prototyping, innovation, preciosa s.r.o, prototype, 5 axis machining, rapid prototyping, inovace, preciosa s.r.o, prototyp, 5 osé obrábění
Citation
ISSN
ISBN
Collections