Energetická náročnost pohonu osobního automobilu

Title Alternative:THE ENERGY DEMANDS OF CAR PROPULSION
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Most cars today use liquid oil derivatives as a fuel, especially petrol and diesel. Because these fuels rank among the natural nonrenewable resources a lot of ecological and economical issues are associated. We are trying to replace petrol and diesel with other alternative fuels. This thesis is focused on the comparison of these alternative fuels in the fields of energy demands and greenhouse gases production and outline their future development in transportation.
Většina automobilů je dnes poháněna palivy kapalného ropného původů, hlavně benzinem a motorovou naftou. Jelikož se tyto paliva řadí do neobnovitelných zásob a je s nimi spojována řada ekologických a ekonomických problémů, snažíme se nahradit benzin a motorovou naftu jinými alternativními palivy. Cílem této bakalářské práce je porovnat jednotlivá paliva z hlediska energetické náročnosti a produkce skleníkových plynů a nastínit tak předpokládaný vývoj jejich využití v dopravě.
Description
katedra: KVM; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 49 stran
Subject(s)
energy intensity, greenhouse, gases, alternative fuel, diesel engine, electric motor, energetická společnost, sklenikové plyny, alternativní palivo, zážehový motor, elektromotor
Citation
ISSN
ISBN
Collections