Konstrukce drásacího válce pro úpravu plstěných klobouků

Title Alternative:The construction of a scratch roller and a safety device
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This bachelor thesis deals with the modifying machine, which is used to create the flock on the surface of felt hats. The goal is to replace existing surface of the scratch cylinder which is made of shark leather with suitable, cheap and reliable surface. The optimal security features should be constructed for this surface, because the cylinder rotates with speed of approximately 30 m/s in the immediate contact of the machine operator, who manually approaches the hat to the cillinder. The first part of this work is focused on the possibilities of replacing scratch surface, comparison of the various surfaces and the choice of the best one. The second part deals with safety features for the selected scratch surface, stress analysis of the critical parts and the creation of manufacturing documentation.
Tato bakalářská práce se zabývá úpravou stroje, který se používá k vytvoření tzv. velurové úpravy na povrchu plstěných klobouků. Cílem je nahrazení stávajícího povrchu dřecího válce, který je ze žraločí kůže jiným, vhodným, levným a spolehlivým povrchem. Pro takto zvolený povrch je třeba navrhnout optimální bezpečnostní prvky, jelikož se dřecí válec otáčí obvodovou rychlostí přibližně 30 m/s a je v bezprostřední blízkosti obsluhy stroje, která k němu ručně přitlačuje upravovaný klobouk. První část této práce je zaměřena na možnosti náhrady dřecího povrchu, porovnání jednotlivých povrchů a volbu nejvhodnějšího z nich. Druhá část se zabývá návrhem bezpečnostních prvků pro zvolený dřecí povrch, kontrolními výpočty rozhodujících částí a vytvořením výrobní dokumentace.
Description
katedra: KTS; přílohy: 1 CD, 6 výkresů; rozsah: 41
Subject(s)
scratch cylinder, card clothing, safety equipment, stress analysis, dřecí válec, pilkový povlak, bezpečnostní zařízení, pevnostní výpočty
Citation
ISSN
ISBN
Collections