Litina s kuličkovým grafitem s vyšším obsahem křemíku

Title Alternative:Cast iron with spheroidal graphite with a higher content of silicon
Loading...
Thumbnail Image
Date
2009
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This Bachelor thesis is devoted to alloy with spheroidal graphite with a higher content of silicon, since this material according to the first research carried out shows suitable mechanical properties. We have not used it yet, it appears as a promising material for the automotive industry. In the first part of thesis is explained how the cast iron with spheroidal graphite is produced, a description of their characteristics and possibilities of using this iron. Another part of this work is devoted to alloy with a high content of silicon (about 3.75% Si), which would in the future to replace the currently used cast iron EN-GJS 500-7, which has a ferritic-pearlite structure and therefore inhomogeneous properties in different locations. Alternatively, the iron containing about 2.75% Si could replace EN-GJS 400-15. In the last part referred to research carried out at TU in Liberec, where to find appropriate metallurgical production of cast iron in order to achieve the mechanical properties of the standard ISO1083: 2004 (E).
Tato Bakalářská práce je věnována litině s kuličkovým grafitem s vyšším obsahem křemíku, jelikož tento materiál dle prvních prováděných výzkumů vykazuje vhodné mechanické vlastnosti. U nás je dosud nepoužívaná a přitom se jeví, jako perspektivní materiál pro automobilový průmysl. V první části bakalářské práce je vysvětleno, jak se litina s kuličkovým grafitem vyrábí, popis jejich vlastností a možnosti použití této litiny. Další část této práce je věnována litině se zvýšeným obsahem křemíku (asi 3,75% Si), která by do budoucna mohla nahradit dosud používanou litinu EN-GJS 500-7, která má feriticko-perlitickou strukturu a tudíž nehomogenní vlastnosti v různých místech. Popřípadě by litina s obsahem okolo 2,75% Si by mohla nahradit EN-GJS 400-15. V poslední části je zmíněn výzkum prováděný na TU v Liberci, kdy se hledala vhodná metalurgická výroba těchto litin, tak aby se dosáhlo mechanických vlastností dané normou ISO1083:2004 (E).
Description
katedra: KSP; přílohy: 1 CD; rozsah: 30 s
Subject(s)
cast iron, spheroidal graphite, higher silicon content, diagram fe-c-si, ferrite, perlite, crystallization iron, litina, kuličkový grafit, vyšší obsah křemíku, diagram fe-c-si, ferit, perlit, krystalizace litin
Citation
ISSN
ISBN
Collections