Normování pracnosti svařování karoserií z pohledu vhodnosti mechanizace a automatizace výrobní linky ve firmě ŠKODA Auto a.s.

Title Alternative:COACHWORK WELDING LABOUR INPUT STANDARDIZATION WITH RESPECT TO MECHANIZATION AND AUTOMATION OF PRODUCTION LINE SUITABILIT IN ŠKODA AUTO COMPANY
Loading...
Thumbnail Image
Date
2009
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The dissertation is focused to coachwork welding labour input standardization in the automotive industry. The aim of the dissertation is standardization module proposal and its complex usage at labour input standardization and suitable automation level selection related to production line coachwork welding in the Skoda Auto a.s. company. An integral part of the dissertation is rationalization (optimalization) of the production line using proposed modul, and its subsequent economic evaluation.
Diplomová práce je zaměřena na normování pracnosti v oblasti svařování karoserií v automobilovém průmyslu. Cílem práce je návrh modulu pro normování práce a jeho komplexní využití při normování pracnosti a volbě vhodného stupně automatizace při svařování karoserií na výrobní lince ve firmě Škoda Auto a.s. Součástí práce je příklad racionalizace výrobní linky s použitím navrženého modulu a její následné ekonomické zhodnocení.
Description
katedra: KOM; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 66 s
Subject(s)
standardization, welding, automatization, normování, svařování, automatizace
Citation
ISSN
ISBN
Collections