Analýza geopolitického směřování zemí Visegrádské skupiny po migrační krizi

Abstract
Tato diplomová práce se zaměřuje na analýzu vlivu migračních krizí na vnitropolitickou situaci a následné geopolitické směřování v zemích Visegrádské skupiny. Cílem práce je prostřednictvím komparační metody hodnotit migrační a azylovou politiku jednotlivých zemí V4. Teoretická část práce zkoumá základní principy migrační a azylové politiky Evropské unie a členských států Visegrádské skupiny. Dále se věnuje proměnám těchto politik po migrační krizi a charakterizuje uprchlické krize z let 2015 a 2022. Praktická část práce je rozčleněna do tří hlavních částí. První se zaměřuje na srovnání postojů států V4 během uprchlických krizí. Druhá část se zabývá provedením dotazníkového šetření mezi žáky základní školy. Cílem šetření je zjistit možnosti začlenění výuky týkající se rusko-ukrajinského konfliktu do školního programu. Poslední část práce se věnuje východiskám aplikace tématu do výuky. Navrhované téma je propojeno s očekávanými výstupy definovanými ve Rámcovém vzdělávacím programu pro Základní vzdělávání a je adaptováno pro výuku zeměpisu na druhém stupni základní školy.
This thesis focuses on the analysis of the impact of migration crises on the internal political situation and subsequent geopolitical orientation in the Visegrad Group countries. The aim of the thesis is to evaluate the migration and asylum policies of individual V4 countries through a comparative method. The theoretical part of the thesis examines the basic principles of migration and asylum policy of the European Union and the Visegrad Group member states. It also examines the changes in these policies after the migration crisis and characterizes the refugee crises of 2015 and 2022. The practical part of the thesis is divided into three main sections. The first focuses on a comparison of the V4 countries' attitudes during the refugee crises. The second part deals with conducting a questionnaire survey among primary school students. The aim of the research is to find out the possibilities of incorporating the lessons related to the Russian-Ukrainian conflict into the school curriculum. The last part of the thesis is devoted to the background for the application of the topic in the curriculum. The proposed topic is linked to the expected outcomes defined in the Framework Curriculum for Primary Education and is adapted for teaching geography at the second level of primary school.
Description
Subject(s)
Migrace, Visegrádská skupina, Evropská unie, uprchlíci, zeměpis, migrační a azylová politika, geopolitika, migrační krize, Dublinský systém, rusko-ukrajinský konflikt
Citation
ISSN
ISBN