Srovnání umělé a biologické inteligence - filosofická perspektiva

Abstract
Bakalářská práce ?Srovnání umělé a biologické inteligence ? filosofická perspektiva? se zabývá pojmem inteligence a porovnává inteligenci umělou a biologickou.V první kapitole se budu zabývat pojmem inteligence. Nejprve se pokusím tuto kategorii definovat. Dále se budu věnovat inteligenci lidské, zvířecí a strojové. Rovněž se pokusím přiblížit pojem umělá inteligence a nastínit, kdy se tento fenomén poprvé objevil a jaká jsou jeho úskalí.Druhá kapitola se bude věnovat Alanu Turingovi, autorovi podstatné části principů, na jejichž základě pracují moderní počítače. Cílem této kapitoly bude nastínit průběh a význam Turingova testu, imitační hry a vysvětlit problém definice pojmů ?myslet? a ?stroj?. Pozornost bude též věnována prvním kritikám Turingovy koncepce a námitkám vůči jeho testům.Třetí kapitola bude věnována americkému filozofovi J. R. Searlovi a jeho známému argumentu čínského pokoje. Nastíněn bude též problém mysli a těla (tzv. dualismus) a pojednána otázka, zda mohou počítače myslet.Čtvrtá a zároveň poslední kapitola bude konfrontovat dva přístupy ? kybernetický funkcionalismus a biologický naturalismus ? a podrobí je kritice.
Bachelor thesis Comparison of artificial and biological intelligence - philosophical perspective deals with the concept of intelligence and the comparison between artificial and biological intelligence. The first chapter will cover the concept of intelligence. First, I will try to define the term. Next, I will focus on the human, animal and machine intelligence. Then I will try to explain the term artificial intelligence and describe when did the phenomenom first appear and what are its pitfalls. The second chapter will deal with Alan Turing, who devised a substantial part of the principles behind modern computers. The aim of this chapter is to explain the content and meaning of the Turing test, imitation games and the problem of defining of the terms think and machine. There will also appear some of the critical voices to the Turing?s concept and his experiments. The third chapter will be devoted to an American philosopher J. R. Searle and his well-known argument of the Chinese room. The problem of mind and body (dualism) will also be covered there, as well as the question of whether computers are able to think. The fourth and final chapter will deal confrontate the concepts of cybernetic functionalism and biological naturalism and criticize them. Furthermore, I will mention a Czech scientist I. M. Havel, who also deals with artificial intelligence.
Description
Subject(s)
Umělá inteligence, lidská inteligence, Turingův test, filosofie mysli, Argument čínského pokoje, vědomí, mysl, Artificial Intelligence, human Intelligence, Turing Test, mind philosophy, Chinese Room Argument, consciousness, mind
Citation
ISSN
ISBN